15 Ocak 2013 Salı

Euro Bölgesi ekonomisi resesyonda

Euro Bölgesi ekonomisi, hükümetlerin kötüleşen borç krizi oryamında daha sıkı bütçe kısıntılarına gitmesi ile birlikte, son dört yılda ikinci kez resesyona girdi.


Euro Bölgesi’nde gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daraldıktan sonra, üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 geriledi. Bloomberg News’un anketine katılan 44 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre de Euro Bölgesi’nin üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 daralması bekleniyordu. Geçen yılın aynı dönemine göre ise, GSYİH yüzde 0.6 düştü.


Avrupa’nın ekonomik hastalığı, hükümetlerin mali açıklarını azaltmak için daha sıkı bütçe kısıntılarıne gitmesi ve yardım isteyen ülkeler listesine İspanya ve Güney Kıbrıs’ın da katılması ile birlikte daha da derinleşti. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda halihazırda kurtarma paketi programlarında yer alıyor. Avrupa’da işçi sendikaları kemer sıkma politikalarını protesto ediyor.


Amsterdam’da ABN Amro Bank NV makro araştırma müdürü Nick Kounis, “Avrupa bir miktar yukarı yönde kıpırdayabilmek için küresel ekonomiye sırtını dayayacak” dedi ve “Avrupa ekonomisinin şimdi daha da derin bir resesyona düşeceğini düşünmüyorum, ancak özellikle hızlı bir sıçrma da olmaz” şeklinde yorumda bulundu.


Bloomberg HT

Etiketler: 2012 avrupa ekonomisi, avrupa borç krizi, avrupa ekonomi haberleri, avrupa ekonomik kriz, avrupa ekonomik krizi, avrupa ekonomisi 2012, avrupa ekonomisinde son durum, avrupa krizi 2012, avrupa krizinde son durum, dünya ekonomi haberleri, dünya ekonomi haberleri güncel, dünya ekonomisi haberleri, Euro bölgesi ekonomisi, euro bölgesi krizi, euro krizi, euro krizi 2012

 

0 yorum: